צפון

נחל הזאכי
נחל הזאכי
שביל ישראל בעלייה להר המירון
הר אודם
מבצר המונפור

מסלולי הליכה לכל המשפחה

 

 • נחל הזאכי – בצפון מזרח הכנרת, זורם תמיד לאיטו, מעט מאתגר, מאפשר גם בימים החמים הליכה במים הנעימים. המסלול מוצל, לאורכו כמה חורשות להפסקות קפה או התחרדנות בשמש.
   

 • נחל קדש – באמצע אצבע הגליל, מתחבא לו מסלול הליכה בטבע הפראי, עם צמחיה אופיינית ונוף מרהיב לעמק החולה, ועם סיפור גבורה ממלחמת העצמאות.
   

 • שמורת תל דן – נחל הדן, ממקורות הירדן, הוא מוקד התיישבות כבר יותר מ- 3,000 שנה. ממצאים ארכיאולוגים ייחודים לצד טבע פראי וצמחיית נחלים. טיול נינוח וקל לכל המשפחה, מומלץ לשלבו כחלק מיום טיול מלא.
   

 • הר מירון – שיאו של הגליל העליון. האזור השבור ביותר בארץ מבחינה גיאולוגית, עם מספר מסלולי-יום יפים ונינוחים. חורש ים תיכוני, נופים מרהיבים (ללבנון השכנה, לצפת עיר הרוח, לכנרת, ועוד), מרקמי חיים שונים, אזור ה(כמעט) מחייב ארוחות מפנקות באחד הכפרים הסמוכים, ואולי גם טעימה של יין לקראת שקיעה ביקב מקומי.
   

 • הגלבוע ועמק המעיינות – מי שגדל בעמק בית שאן יודע שלפעמים יש שם 50 מעלות בצל, אבל בכלל אין צל... זה כמעט לא יאומן, ולא סתם שונה השם ל'עמק המעיינות', אבל הליכה בנחל הקיבוצים ורחצה במעיינות – זה משהו שצריך לחוות. תוסיפו תצפיות מהגלבוע לאתרי ההתרחשות של סיפורי תנ"ך מעניינים – ויש לנו יום טיול מרתק ומהנה.

   

ועוד קצת ליום אחד, הפעם עם נסיעות:

 

 • הגליל המערבי על מגוון נושאיו – גאולוגיה ייחודית במערת קשת ובראש הנקרה, היסטוריה מגוונת והרבה טעמים בעכו, דתות ומסורות, ותזכורות כואבות ממלחמת 48.
   

 • התיישבות יהודית בעמקים – מתבקש אולי בכמה ימים... נבחר מתקופות קדומות במגידו וסיפורי התנ"ך, דרך בית שערים וציפורי בתקופת המשנה, בי"כ מיוחדים בתק' הביזנטית, ועד ציונות והעת החדשה – סג'רה, רכבת העמק, חצר כנרת, נהלל וחומה ומגדל.
   

 • רמות מנשה – בנסיעה קצרה ממרכז הארץ נגיע לאזור בו נטעם המון טבע – גבהות ועמקים, צמחיה, חקלאות ומעיינות נסתרים, נתרשם מתצפיות מפתיעות, ונבין את חשיבות המקום. אפשרי ואף מומלץ גם בטיולי ג'יפים.
   

 • גיאופוליטיקה ומלחמות ישראל – מחרבת ירדה והסכמי שביתת הנשק ב- 48, דרך ששת הימים במוצבים נטושים והמלחמה על המים במצפה גדות, גבורת גולני בתל פאחר, ועד יום כיפור בעוז 77. תצפית אליפות מהר הבנטל היא תמיד מרשימה. בטיולים ארוכים יותר נשלב נושאים נוספים כמו עצירת הסורים והעיראקים בעמקים, הר החרמון, תצפית דדו והגדר הטובה, ועוד על גבול לבנון.


 

טיולי הליכה מאתגרים לכמה ימים:

 

 • שביל ישראל – אם בחלקים ואם את כולו. הפרויקט המופלא שמאפשר לחצות את הארץ ברגל. חוויה לכל החיים. חלקו הראשון משמורת נחל דן ועד מורדות רמת הנדיב.
   

 • מים לים – טיול מיוחד למשך שלושה עד חמישה ימים, בו נחצה את הארץ לרוחבה. נצא מנחל כזיב ובריכותיו הנעימות, נתרשם ממבצר המונפור הייחודי, נטפס להר המירון על נופיו ומסורותיו המיוחדים, ונרד לכנרת דרך נחל עמוד וסיפוריו המפתיעים.
   

 • רמה"ג – אם בשביל הגולן או קצת מתחתיו, מסלולים יפים מהחרמון לכנרת, משלבים נופים ומרחבים מיוחדים, מקורות מים מרעננים, וסיפורי התיישבות ומלחמות לאורך התקופות.

   

 

טיול ג'יפים למס' ימים:

 

 • רמה"ג – ניסע בדרכי העפר ממעיין למעיין, ובין ארוחה לארוחה נשתה קצת יין, נאכל עוד קצת, ולא נשכח גם לבשל קפה טוב. אבל גם נכיר את הגאולוגיה המיוחדת, ונבין שבעצם היא הגורמת כמעט להכל, למשל: למקומות ההתיישבות ואופי הפרנסה לאורך התקופות, וגם למלחמות. הגאולוגיה  גם משפיעה על בעלי החיים והצומח, ועוד.       יהיה כיף ומעניין!

 • הגלבוע, נחל תבור ורמת סירין – שילוב מנצח של נופים ותצפיות, סיפורי תנ"ך והתיישבות קדומה, והרבה מים – במקומות מוכרים ונסתרים...

   

הערה: ואני באמת חושב שהערך המוסף של טיולי ג'יפים של יומיים או יותר, הוא לינת הלילה בחניונים. זה חלק בלתי נפרד ובעיניי גם עיקרי בטיול כולו. בעיקר לילדים, אבל גם למבוגרים שמתנהגים כמו ילדים. כך אני עושה עם משפחתי ועם חבריי.
 

אבל בנוסף, חשוב לציין שבניגוד לדרום, בצפון לכל אחד מהאתרים ניתן להגיע גם בטיולי ג'יפים קצרים – משעתיים ועד כמה שעות.